Chat

Přihlásit
Registrovat
přihlásit přes Facebook

Rozhovor po Commanders of Hardcore

Související

Rozhovor s pořadatelem Vladem Havelkou o akci, o budoucnosti a samotném HC

REPORT A ROZHOVOR


.

V sobotu 19.4.213 se v Praze v clubu Hoodoo uskutečnila povedená akce a já nehodlám šetřit superlativy. Její název COMMANDERS OF HARDCORE mnohé napověděl a kdo přišel rozhodně nebyl zklamán. Jména jako Daniël Leeflang – DJ DANO (http://www.facebook.com/….dano.techno), nebo Michel Klaassen – DJ TELLURIAN aka LEVIATHAN (http://www.facebook.com/…an.tellurian) jsou legendy HARDCORU a rozhodně se nestyděli ukázat co umí. Nesmím zapomenout ani na zbytek holandské výpravy, který rozhodně nebyl jenom do počtu. PAINBRINGER (http://www.facebook.com/…ngerCenobite) a THE PHILOSOPHER (http://www.facebook.com/….philosopher) všichni dali jasně najevo že hrát je baví a jde jim to sakra dobře. Ani česká scéna se nenechala zahambit a DJs Masox (http://www.facebook.com/mas.ox.1), Raiden (http://www.facebook.com/raiden.cgf) a Ychy vs Mefisto (http://www.facebook.com/…950535012353) ukázali že se v Čechách nemáme za co stydět – právě naopak. Tito všichni a příjemná obsluha na barech klubu Hoodoo se postarali o příjemný večer se skvělou atmosférou a perfektní muzikou. Ti co přišli spontálně podpořili jedinečnou atmosféru a pařilo se jako kdyby to byl poslední den vesmíru. Předvedli jste naprosto fantastický zážitek – díky všem.

Můj obdiv za uspořádání celé akce patří jedinému jménu – Vlad Havelka, člověk který se tímto počinem neodmyslitelně zapsal nejen do mé mysli. Vlad si na mě udělal čas a odpověděl mi na pár otázek a jeho reakce by mohli zajímat i vás. Tady jsou..

Myslím, že příznivcům Hardcoru tě není třeba představovat, ale pro ty co tě neznají – co bys nám o sobě ve zkratce řekl? Co máš společného s HC tady v Čechách?
Ahoj, možná trochu přeháníš, neb nijak výrazně aktivní v Hardcore scéně se rozhodně necítím. Spíš se pohybuji tak na okraji, jako celoživotní fanoušek holandského hardcore již od raných 90tých let. Tehdy mne v dobách prvních skvělých klubových rave/trance party u nás (cca 93/95 -skvělé akce Planet Alfa v dávno zaniklých klubech jako bylo Sluníčko neb Ládví) naprosto učarovaly, vedle klasického tvrdého a rychlého klubového trance té doby, mimo jiné i kazety s kopiemi prvních Thunderdome nebo kompilací. Nikde se to u nás tehdy nehrálo a myšlenka jet za takovou party do zahraničí byla pro mne, neznajícího nikoho podobného kolem, v té době příliš odvážná. Člověku tak nezbylo než si to leta valit do hlavy doma a poprvé jsem čistý gabber slyšel na party snad až někdy v polovině 90let v baru divadla Rokoko v Praze, kde to tehdy mastila jedna partička, nejsem si jistý jménem, snad Hypnogong, ale třeba taky úplně jinak. :) Pak jsem gaber set znova slyšel až na teknivalu v Hostomicích, kde tehdy v cirkusovém šapitó jel gaber styl skoro půlku noci.:) Dodnes si pamatuji, jak tam tehdy pro mne podivní anglický freeteknaři diktovali pecky od Mokum Records, tehdy pro mne známé například ze skvělého Cyberdrome alba, na kterém je mimo jiné výborný DJ mix právě od DJ Dano… a dalo by se pokračovat :)

Jak vnímáš současný vývoj HC?
Zde se musím přiznat, že nejnovější trendy aktuálně až tak moc pilně nesleduji. Během nějakých 22 let co taneční hudbu poslouchám, jsem si tak různě prošel snad všemi styly, od těch nejměkčích house, až po nejtvrdší experimentální industrial a speedcore. Dnes poslouchám ode všeho něco, dle nálady, ale i dle mého osobního měřítka kvality. A právě v těch novějších stylech mi kvalita dost chybí, přijdou mi ty věci často příliš tupé, bez nápadu, případně bez zajímavějších zvukových vrstev a nebaví mne to nějak víc poslouchat a „studovat“. Takže samozřejmě zdaleka neznám vše a tohle hodnocení je čistě subjektivní a možná přehnaně tvrdé, ovšem přijde mi, že se tento trend úpadku týká v posledních letech většiny taneční hudby, kterou postihla silná devalvace kvality. Přičítám to obrovskému rozmachu technologií, které jsou dnes běžně dostupné každému, čímž vzrostl počet všemožných „pseudo-tvůrců“. Stejný trend lze mimo jiné pozorovat v mnoha dalších oborech, spojených s digitálními technologiemi. Je to samozřejmě přirozený vývoj, proti kterému nemá cenu nějak žehrat, ale někdy je dobré si tyto souvislosti uvědomit…


.

HC nemá v Čechách zrovna na růžích ustláno, na rozdíl od zbytku světa. Lidé ho u nás nevnímají moc pozitivně a pletou si ho s teknem. Čekají špínu a drogy. Co bys jim vzkázal?
Klasické HC/gabber u nás nemá hlavně tradici. Klubová taneční scéna zaměřená na tvrdší taneční styly jako byl německý a belgický hardtrance, u nás podle mne „umřela“ někdy kolem roku 96 se zánikem tehdejších klubů a v podstatě se již neprobrala. Nahradilo ji na jedné straně „tvrdé“ freetekno ovlivněné zpočátku hlavně Anglií a později Francií (do kterého jsem sám docela aktivně v počátcích vplul) a na straně druhé jen lehčí house music a různé zlámaniny. Holandská tvrdá scéna k nám tak neměla vlastně ani čas dorazit a případně se prosadit, aspoň tak to velmi obecně řečeno, jako obyčejný pozorovatel, vnímám. :)
K časté záměně Hardcore vs Hardcore Tekno neumím něco objevného říct. Jen těžko se s touto asociací bojuje. I pro mne, jako bývalého teknaře a zároveň milovníka gabber, je často hranice mezi některými styly Hardcore a Hardcore Tekna velmi těžko rozeznatelná, neb se to podle mne překrývá a přílišné bazírování na stylových škatulkách tady dle mne selhává. :)
Mno a špína a drogy, co k tomu říct? Kolem drog asi nemá cenu moc řečnit, taneční scéna je s touto problematikou propojena pupeční šňůrou. Osobně však nejsem uživatel drog a je mi to naprosto cizí – pro mne je „drogou“ dobrá hudba, ať je to kvalitní hardcore nebo třeba jazz či funky, ale je na každém jak se s tím vypořádá. A špína? Obecně bych k tomu vzkázal asi jen jedno – opravdový holandský hardcore/gaber je podle mne „čistý styl“, mnohem víc pasující do vyzdobeného klubu s pozitivní náladou, než na rozbahněnou louku. Což však neznamená, že někdy nějaký pořádný gabber set na klasické venkovní party nestojí za hřích a že o něčem takovém třeba zrovna neuvažuji ;-)

Hardcore/Gabba je například v Holandsku vnímán jako komerční taneční hudba. Myslíš, že má u nás šanci dostat se ze sklepení klubů do větších hal a přilákat širší veřejnost?
Těžko říct. Možné je vše. V zahraničí jsou běžné velké komerční mega party, s mnohatisícovým davem tanečníků. U nás se podobné velké taneční akce také dělají a řekl bych, že docela úspěšně, i když hudebně v trochu jiném stylu. Jsou tu organizátoři, kteří se pokoušejí na tyhle velké akce jednoho nebo dva hardcore DJs zvát a postupně takto hardcore lidem masověji přibližovat. Nakolik to je funkční, se však ukáže až časem. Tito vesměs skvělí a často v Evropě legendární DJs u nás nemají silné jméno a poměr mezi jejich cenou a „star power“ u nás, je nesrovnatelný a pro každého organizátora velmi riskantní. Takže jde v tuhle chvíli spíš o to, jestli se tento styl dokáže na některou z těchto větších akcí výrazněji protlačit a zaujmout natolik, aby to lidé i následně měli zájem v průběhu roku vyhledávat v klubech.
Problém naší hardcore scény má podle mne navíc ještě duhou rovinu. Moderní hardcore se docela liší od starších stylů hardcore a vytváří se tak v podstatě dvě souběžné a různě se prolínající scény, kdy často posluchači jednoho neuznávají druhé a obráceně. Tohle vnímám v našem malém českém rybníčku jako docela problém, neb již tak slabá a mladá scéna je vlastně rozdrobena na ještě menší skupinky zaměřené jen na specifické styly hardcore. Je to v pořádku, každý máme samozřejmě rádi něco, ale výsledným efektem tohohle atomizujícího se jevu je pak téměř nemožnost uspořádat nákladnější čistě gabber party a nutnost skládat lineup na jedné stage ze všemožných stylů, aby se získala potřebná návštěvnost, která akci zaplatí. Myslím, že to je škoda, a že to je v konečném výsledku pro scénu samotnou spíš kontraproduktivní.

Udělal jsi na naše poměry ultimátní akci, kam si pozval legendy DJ Dana a DJ Telluriana za cenu vskutku lidovou. Co tě k tomu přimělo?
Tak přivedla mne k tomu láska k téhle hudbě. První party tohoto holandského stylu jsme spolu s kamarádem ještě z freetekna, velkým fandou early hardcore, Bícou, uspořádali čistě z hecu minulý rok. Povedená akce a skvělé reakce na ní mne pak přiměly nezůstat jen u jednorázového hecu a pokusit se o pokračování. Letošní Commandery jsem již připravoval sám a volba na DJ Dana byla jasnou záležitostí, neb vedle Chosen Few a Teluriana je pro mne dalším z „Heroes of Hardcore“ kterého jsem si chtěl v Praze poslechnout. Jako koncept akce jsem zvolil průřez hardcore od starých klasik, přes psycore až k mainstream a industrial hardcore. Na chillout stage pak hrál zpočátku klidný house music v podání party kolem FUSION konceptu, na který s pozdní nocí navázaly mimo jiné i skvělé trance a techno sety v podání DJs Telluriana a Dana, kteří jsou oba velcí hudební znalci s širokým rozsahem zájmu. Myslím, že se oboje stage velmi zajímavě doplňovaly ku všeobecné spokojenosti.

Líbil se mi koncept večera HC vs. House, jak si s tím byl spokojen ty?
Velmi, pro mne to je poměrně přirozené spojení. Jde o kvalitní muziku se silnými kořeny, která se vzájemně doplňuje – na jedné stage se člověk vyskáče, na druhé odpočine a pokecá. Navíc kvalitní house, trance, nebo techno je tradiční klubovou taneční hudbou, která se pro klidnější stage hard dance party velmi dobře hodí. Zazněly sice námitky, že druhá stage měla být spíš ještě tvrdší než hlavní, což je jistě také vhodná kombinace, ale pro mne těžko snesitelná v uzavřeném prostoru, kde není kam jinam si jít odpočinout (ale možná už jsem jen starý :). Venku, nebo ve větším/členitějším prostoru bych si takové tvrdší spojení samozřejmě představit uměl velmi dobře.


.

Byla to tvoje první HC akce, kterou jsi pořádal?
Jak jsem již zmínil, minulý rok jsme pořádali první holandskou party – Mokum in Prague k výročí 20 let legendárních Mokum records. Takže Commanders of Hardcore byli druhou takovouto akcí, co jsem pořádal. Ale mnohem dříve jsem působil v pár sound systémech, kde jsem okrajově přičichl k organizaci všemožných freeparties. Po odchodu z freetekno scény jsme pak právě s již zmiňovaným Bícou pořádali sérii gabber party v Crossu a dalších klubech v Čechách. První takovou skromnou celonoční gaber akci jsme uspořádali přesně 18. 10. 2004 v Cross Clubu. :) Tehdy ještě pod hlavičkou SS3X, později se z těchto večírků utvořilo Praguegabbers Crew (někde nám ještě visí na webu stará flyers stránka) a když se k nám pak přidal tehdy ještě neznámý DJ Raiden, přejmenovali jsme se na Czech Gabber Force. Tahle partička dodnes funguje, ale já osobně jsem z organizace party odešel někdy kolem roku 2006 a vrátil se zpět vlastně až minulý rok s Mokum party.

Co všechno obnáší uspořádat takovou akci?
Hlavně pevné nervy a houževnatost. :) K tomu jistě dobré kontakty a organizační schopnost. Obého se mi dostává jen částečně, takže nárazy jsou časté a tvrdé (nejen v party aktivitách), viz aktuální COH party, kde se mi navzdory v rámci možnosti docela silné reklamě nepodařilo přesvědčit uspokojivý dostatek lidí o tom, že je „nutnost“ na tuhle unikátní party doopravdy zajít. Lížu si z toho teď čerstvé rány a přemýšlím jak dál.:)

Jsi na to sám, nebo za tebou stojí nějaký team?
Na samotnou organizaci a koordinaci jsem aktuálně sám, ale pomalu se kolem mne usazuje pár skvělých lidí a milovníků kvalitního hardcore/gabber, kteří jsou ochotni nezištně pomoci. Bez jejich pomoci bych party COH takhle kvalitně jako byla, připravil jen velmi těžko.

Line-up byl pěkně našlapaný. Jak se ti akce líbila? Bavil ses? Jo, line up byl na obou stage naprosto skvělý a DJs předvedli super sety. Stejně tak VJs se podle mne na naše klubové poměry vytáhli a povedlo se nám společnými silami nachystat velmi originální projekce na obou stage. No a pak samozřejmě lidé co přišli, byli skvělí a díky nim i obecně celá akce byla taková, jak by se mi to líbilo i na dále – pohodová, kultivovaná, čistá s velmi pozitivní náladou! Přesně takto vyladěné akce mne baví a je to jeden z hlavních důvodů mého směřování ke klasickému gabber. Je to podle mne ideální hudba pro normální party lidi, kteří se rádi zajdou do klubu pořádně vytančit s úsměvem na tváři a jsou již znaveni poměrně sterilní hudební nabídkou pražských klubů! Reakce od lidí, co na tuhle party přišli poprvé a neznali, co je čeká, byly naprosto nadšené a překvapené ve stylu „Jak to že tohle dávno neznám?“. Jen ta cesta k jejich uším a srdcím je zatím dost trnitá… ;-)

Kluci z Holandska byli z mého pohledu v pohodě a dobře se bavili. Jak se jim v Čechách líbilo?
Máš pravdu, kluci (i holky) z Holandska (bylo jich tady dohromady asi 10) byli z akce i Prahy obecně v podstatě nadšení. Užívali si přátelské atmosféry, nadšených reakcí tanečníků na pecky, které se hrály, i hezkého prostředí klubu a party obecně. Bylo pro ně prý příjemnou změnou, jak jsou naši lidé komunikativní a přátelští s tím, že by se od nás prý mnozí Holanďané měli učit.:) Trochu to vyvrací časté klišé o „zatrpklých a zamračených Češích“.

Co říkali na české holky a pivo?
Tak pivko jim samozřejmě chutnalo, co chceš slyšet jiného?;-) České holky, nebo vdolky?:) Příležitosti měli více než dost, neb jako sobotní afterparty jsme spolu s Raidenem nakonec vybrali 80/90 večer ve Futuru, které bylo hezkými holkami přímo přecpané a z kterého jsme nakonec po skvělém retro mejdanu odcházeli až s uzávěrkou klubu:) Mnoho českých (nejen) gabberů by bylo možná překvapeno šíří a hloubkou hudebního vzdělání, stejně jako otevřenu myslí těchto skvělých holandských DJs, kteří si vedle pořádného hardcore umí stejně dobře užít i klasické fláky let dávno minulých. Mám k jejich postoji k hudbě velký respekt! :)

Můžeme se těšit na podobné akce do budoucna?
Dobrá otázka. Každá takováto akce stojí a padá právě na lidech co se jí ne/účastní, což v případě právě proběhlé akce bylo dosti na hraně a donutilo mne to zapřemýšlet jak a jestli vůbec dál. Jsem ale paličák co se nerad vzdává, tak se dá říct, že již teď pomalu připravuji minimálně jedno překvapení na zimu…;-)

Díky za rozhovor a jak sami vidíte – máme se na co těšit!

Rozhovor vedl PM foto

Fotoreport z Akce zde!!!!

Autor:
(CZ/Eilonwy


Züčastní se



Komentáře